Medlemsstatistik

Nu (25 oktober 2013) är det drygt ett år sedan som AU startades (13 oktober 2012). Ända sedan start har vi växt mer och snabbare än vi hade vågat hoppas på. I skrivande stund är vi hela 171 medlemmar and counting!

Hur ser då statistiken över våra medlemmar ut? Hur gamla är vi, hur ser könsfördelningen ut, och var i landet bor vi?

Ålder

ålder I histogrammet ovan visas åldersfördelningen (givet i födelseår) hos medlemmarna i Astronomisk Ungdom. Fördelningen har sitt centrum runt födelseåren 1994-1996, dvs där man fyller 17-19 år. Majoriteten av våra medlemmar går alltså på gymnasiet eller de första åren på universitetet, eller motsvarande.

Kön

kön I cirkeldiagrammet ovan visas könsfördelningen hos våra medlemmar. Vi är ca 40 % tjejer och 60 % killar.

Ort

ort På kartan ovan visas var våra medlemmar bor. Vi är glada över att hela landet, från Malmö i söder till Kiruna i norr, samt både storstäderna och landsbygden, finns representerat.

Och fler ska vi bli.

Varukorg