Snart dags för SIRIUS årsmöte!

Hej bästa medlem!

Snart är det dags för SIRIUS att hålla sitt årsmöte. Årsmötet är föreningens högst beslutande organ och kommer att utlysas minst tre veckor i förväg via:

Från och med nu börjar vi ta in motioner inför årsmötet. Alla medlemmar kan skicka in motioner, vilket är konkreta förslag inför årsmötet och ett sätt att som medlem ha inflytande över föreningens framtid. Deadline för att skicka in motioner är den 16:e april.   

Tre steg för att skriva en motion:

  • Kom på vad du vill ta bort/byta ut/skriva in eller införa.
  • Skriv en argumenterande text om varför denna ändring är rimlig.
  • Skriv en att-sats – ungefär såhär: ”Jag/vi yrkar därför att under lämplig rubrik lägga till/ändra/ta bort/införa” följt av vad du vill skriva in/ta bort/införa.

Du kan även kandidera till SIRIUS styrelse. Maila Louise Fischer (louise.fischer@au.se) samt Bibi Redjepova (bibi.redjepova@au.se), som sitter i SIRIUS valberedning om att du önskar kandidera, så kontaktar de dig med vidare instruktioner. Observera att sista ansökningsdag är den 16:e april. Under årsmötet kommer du att kunna ansöka om att sitta i valberedningen inför SIRIUS nästa årsmöte.

Vänligen,

SIRIUS styrelse

sirius@au.se

 

Varukorg