SETI-bokcirkel läser Stanisław Lems ”Solaris”

Under vintern har vi i SETI-bokcirkel läst boken Solaris. Kortfattat handlar boken om en forskare, Kelvin, som under sitt uppdrag på den mystiska planeten Solaris besöks av sin döda fru. Bokcirkeln har träffats varannan vecka sedan i vintras. Vi har hamnat i diskussioner om vetenskap, existentiella frågor, bokens språk, representation i boken, och allt annat som ryms mellan himmel och jord (eller i detta fall: himmel och Solaris)! På torsdag, 8/4, är den sista träffen som bokcirkeln diskuterar just Solaris.

Så småningom kommer vi avslöja vilken bok vi läser härnäst. Är du sugen på att gå med i föreningens bokcirkel? Håll utkik här på hemsidan samt SAGANs instagram för mer info och anmälan! Såklart går det alltid att kontakta föreningens styrelse på sagan@au.se eller via våra instagram DMs.

Tills vi hörs igen – kom ihåg att allt kan hända i rymden!

Varukorg