Syddistriktet anordnade i år (2025) sin årliga konferens i Lund mellan den 17 och 19 oktober. Detta gav distriktets föreningar möjligheten att träffas, diskutera frågor kring sina föreningar, och allmänt lära känna varandra. Allt detta samtidigt som de blev givna en grundkurs i hur det är att vara en förening i AU. Här nedan finns en kort beskrivning om hur dessa dagar spenderades.
Fredag 17 oktober

Fredagen, i vanlig AU tradition, var resdag för konferensens deltagare. Efter att de som rest längre har checkat in vid sitt boende så startade drop in för introduktionsmötet vid 17:00 i Fysikum (Lunds universitet). Umgänget och de lättskapta konversationerna underhöll oss alla tills middagen anlände, en storfavorit – pizza! 😎 Därefter var det dags för Syddistriktets styrelse att introducera sig själva och hälsa deltagarna välkomna, som följdes av en snabb introduktion av deltagarna själv. Kvällens sociala aktivitet blev, vid stor efterfrågan, ett gruppspel av ‘Among Us’. Livliga diskussioner och vilda anklagelser, återigen i sann AU anda, knöt ihop säcken för dagen och samtliga rörde sig mot sina boenden vid 22:00.
Lördag 18 oktober

Konferensen gick officiellt av stapeln förmiddagen därpå med första passet av föreningskursen som hölls av Emma Seffers – AUs egna föreningsutvecklare. Detta första pass fokuserade på att sammanfatta vad för stöd AU-föreningar erbjuds av AU, och vad AU då önskar i retur.
En timme senare var det dags för den alltid uppskattade fikastunden och beställning av lunch, innan tiden var kommen för vår första gästföreläsare Marcus Dahlström. Marcus är forskare inom starkfältslaserfysik och kvantoptik vid LTH, och föreläsningen fokuserade på entropi och hur entropi relaterar till kvantsammanflätningar. Efter lunchen, som denna dag var en härlig pokébowl, så återvände vi till föreningskursen för pass 2: Nödvändiga roller inom en förening och genomgång av årsmöten. En fikapaus var i sin ordning innan pass 3, som framförallt gav föreningarnas representanter möjlighet att ha en aktivitetsworkshop. Efter dagens sista och fjärde kurspass fick deltagarna en stund av fri hopp och lek innan kvällens middag. Den fantastiska buffen på Rosegarden lämnade oss alla mätta och nöjda innan vi började bege oss hemåt 22:30.
Söndag 19 oktober
Förvånansvärt pigga för att vara ett AU-arrangemang så sågs vi alla igen morgonen därpå 09:30 på det kära Fysikum. Det var då dags för föreningskursens femte pass, som fokuserade på hur man kan värva och engagera sina medlemmar. Efter en välförtjänt fikapaus var det dags för ytterligare en gästföreläsning. Denna föreläsning gavs av Oscar Agertz, som är lektor i astronomi vid Lunds universitet. Oscar talade framförallt om Galaxers ursprung och utveckling, men gav även motiverande råd för aspirerande forskare enligt sina egna erfarenheter. En frågvis lunch av falafelrullar tillsammans med Oscar ledde oss fram till konferensen sjätte och sista kurspass, därav fokuset låg på föreningsdynamik och kommunikation. Tacksamma för en helg med riktig AU och SYD gemenskap så avslutade Syddistriktets konferens 2025 med ett löfte av att vi ska samlas snart igen.

// Wilma Faltin, skattemästare i Syddistriktet
